AZURA CM 2.1S Conductivity Monitor, 10 ml/min
with Flow Cell, 30 µl
The AZURA CM 2.1S is a reliable conductivity monitor which is usually utilized in FPLC to follow salt gradients. By adding a pH sensor also pH values can be measured.
Wetted parts are completely biocompatible. The contactless measurements of conductivity reduces the risk of carryover to a minimum.
Internal Reference:
ADG30GC
Technical Data
| General | |
|---|---|
| Conductivity Range | 0.1-999 mS/cm |
| pH Measurement Range | 0-14 |
| Flow Cell | pH flow cell not inlcuded, 30 µl dispersion volume |
| Specifications | |
|---|---|
| Conductivity Accuracy | ±2 % full scale value (0.1 - 300 mS/cm), ±5 % full scale value (300 - 999 mS/cm) |
| pH Measurement Accuracy | ± 0.2 (15-25 °C), ± 0.5 (4-40 °C) |
| Max. Pressure | 160 bar |
| Max. Flow Rate | 10 ml/min |
| GMP Relevant | |
|---|---|
| Wetted Materials | PEEK |
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.
Find product specifications here
Instruments, components and services for (U)HPLC, Prep-LC, FPLC and Osmometry.
