AZURA® V 4.1 Valve, 8Port MultiPos w/o drive, Patented Break-free rotor seal, 240 bar, 1/16" 10-32 UNF, 0.75 mm bore, PEEK/PEEK
Biocompatible pressureless valve for applications like column, eluent or sample selection and fraction collection. The patented break-free design guarantees switching without pressure peaks. Natural PEEK stator and PEEK TX rotor seal.
This valve is used in combination with the VU 4.1 valve unifier.
Multiposition valves are ubiquitous in HPLC and UHPLC applications. They act like a switch and can control the flow path of the chromatography system in various ways.
The stator of this automated pressureless multiposition valve is made of stainless steel with a DLC coating (diamond-like carbon). In combination with a PEEK TX rotor seal the valve offers high durability and a pressure resistance of up to 240 bar.
This valve is biocompatible and best suited for preparative applications and has 8 ports.
Internal Reference:
AVS34CH
Technical Data
| General | |
|---|---|
| Valve Function | Column selection, Sample selection, Fraction collection, Pressureless switching, Eluent selection |
| Valve Model | V 4.1 |
| Operated | Electrical by VU 4.1 |
| Valve Drive | Not included |
| Valve Material | Biocompatible |
| Specifications | |
|---|---|
| Valve Port Number | 8 |
| Valve Positions | Multiposition |
| Valve Capillary Connection | 1/16" |
| Valve Max. Pressure | 240 bar |
| GMP Relevant | |
|---|---|
| Stator Material | PEEK |
| Rotor Material | PEEK |
| Form & Fit | |
|---|---|
| Bore Size | 0.75 mm |
| Thread | UNF 10-32 |
Find product specifications here
Instruments, components and services for (U)HPLC, Prep-LC, FPLC and Osmometry.
