AZURA® AS 6.1L biocompatible Autosampler up to 345 bar, without cool/heat option
This autosampler is specifically designed for FPLC applications. Equipped with a DLC‑coated (diamond‑like carbon) valve stator and a silica‑coated sample needle, the entire flow path is fully biocompatible.
The autosampler enables precise injections from up to 108 × 1.5 ml sample vials or from standard microtiter plates (96‑ or 384‑well plates, up to two plates each). It supports injections from up to 30 × 10 ml vials, providing additional flexibility for preparative workflows. The autosampler offers three different injection modes, allowing the user to optimize sample consumption:
- Full loop - highest precision and reproducibility
- Partial loop - variable injection volumes, ideal for dilution series
- µl Pickup - loss‑free injection of extremely small sample volumes
In addition, the AS 6.1L supports precolumn derivatization and minimizes carryover thanks to a highly effective inside and outside needle wash procedure.
Documents
Internal Reference:
AAA20AA
Technical Data
| General | |
|---|---|
| Application Area | FPLC |
| Injector Type | Pulled-loop |
| Sample Capacity | 108 × 1.5 ml vials, 2 × microtiter plates |
| Injection Volume Range | 0.1 µl - 5 ml (depending on sample loop) |
| Sample Tray Cooling | No |
| Specifications | |
|---|---|
| Max. Pressure | 345 bar |
| Injection Precision (RSD) | Full loop: < 0.3 %, Partial loop (> 5 µl): < 0.5 %, µl Pickup (> 5 µl): < 1.0 % |
| Carryover | < 0.01 % (standard conditions) |
| GMP Relevant | |
|---|---|
| Biocompatible | Yes |
Find product specifications here
Instruments, components and services for (U)HPLC, Prep-LC, FPLC and Osmometry.




