AZURA® AS 6.1L analytical Autosampler up to 1240 bar, with cool/heat option
The analytical AS 6.1L for UHPLC applications enables highly precise and reproducible injections from up to 108 × 1.5 ml sample vials or standard microtiter plates (96‑ or 384‑well plates, up to two plates each). Maximum flexibility and efficient sample comsumption are ensured through three different injection modes:
Sample stability and reproducibility are maximized with the cool/heat option, which maintains the sample compartment at a defined temperature between 4 and 40 °C.
- Full loop - highest precision and reproducibility
- Partial loop - variable injection volumes, ideal for dilution series
- µl Pickup - loss‑free injection of extremely small sample volumes
Sample stability and reproducibility are maximized with the cool/heat option, which maintains the sample compartment at a defined temperature between 4 and 40 °C.
Internal Reference:
AAA11AA
Technical Data
| General | |
|---|---|
| Application Area | Analytical LC, (U)HPLC |
| Injector Type | Pulled-loop |
| Sample Capacity | 108 × 1.5 ml vials, 2 × microtiter plates |
| Injection Volume Range | 0.1 µl - 5 ml (depending on sample loop) |
| Sample Tray Cooling | 4-40 °C |
| Specifications | |
|---|---|
| Max. Pressure | 1240 bar |
| Injection Precision (RSD) | Full loop: < 0.3 %, Partial loop (> 5 µl): < 0.5 %, µl Pickup (> 5 µl): < 1.0 % |
| Carryover | < 0.01 % (standard conditions), < 0.0015 % (partial loop, chlorhexidine), < 0,0003 % (extended washing, s. VTN0004) |
| GMP Relevant | |
|---|---|
| Biocompatible | No |
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.
Find product specifications here
Instruments, components and services for (U)HPLC, Prep-LC, FPLC and Osmometry.




