Eurospher II 100-5 Phenyl-Hexyl column 30 x 4.6 mm
High-purity, high-performance HPLC phase based on fully porous silica particles with phenyl-hexyl modification for both, hydrophobic and aromatic ππ interactions.
Ultra pure, spherical high performance HPLC phase based on silica gel
Mixed-mode functionality with moderate hydrophobicity due to hexyl groups and aromatic and dipole interactions with the phenyl group.
Properties
Separation mechanism: Hydrophobic interaction and aromatic ππ interactions. Cation exchange mode is also possible.
Key features
Improved separation of structurally similar aromatic isomers
Orthogonal selectivity toward C18 phases. A different elution order is likely.
High selectivity toward conjugated double bonds and aromatic isomers.
Recommended application areas
Suitable for acidic, basic, neutral and aromatic analytes e.g. benzene derivatives, PAHs, pharmaceutical active ingredients,
Internal Reference:
03EE161E2J
Technical Data
| General | |
|---|---|
| Brand | Eurospher II |
| Units per Package | 1 |
| Includes | Column |
| Separation Mode | RP (Reversed Phase), IEX (Cation Exchange) |
| Modification | Phenyl-Hexyl |
| Endcapping | ~ 50 % |
| Capillary & Tubing Connection | 1/16" |
| USP Code | L1 |
| Specifications | |
|---|---|
| Column Length | 30 mm |
| Column Inner Diameter | 4.6 mm |
| Column Particle Size | 5 µm |
| Column Pore Size | 100 Å |
| pH Range | 2-8 |
| Carbon Load | 16 % |
| Surface Area | 350 m²/g |
| Max. Pressure | 400 bar |
| Temperature Range | 40 °C |
| GMP Relevant | |
|---|---|
| Housing Material | Stainless steel |
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.
Find product specifications here
Instruments, components and services for (U)HPLC, Prep-LC, FPLC and Osmometry.
