CombiLight flow cell 2 mm
UNF 5/16-24, for AZURA VWD 2.1L
The patented CombiLight flow cells from KNAUER set new benchmarks in flow cell technology. They allow measurement of UV/VIS absorption simultaneously to monitoring of conductivity, and eluent temperature — making them the ideal choice for FPLC systems.
They are compatible with Knauer´s variable wavelength detector, the AZURA VWD 2.1L.
Documents
Internal Reference:
AMF91
Technical Data
| General | |
|---|---|
| Flow Cell Type | Combined UV and conductivity flow cell |
| Optical Path Length | 2 mm |
| Flow Cell (Internal) Volume | 168 µl |
| Flow Cell Max. Pressure | 60 bar, 870 psi |
| Compatible With Detector | VWD 2.1L |
| Specifications | |
|---|---|
| Fiber Optics Version | No |
| Max. Flow Rate | 1000 ml/min |
| GMP Relevant | |
|---|---|
| Biocompatible | Yes |
| Wetted Materials | PEEK, Quartz, Titanium/Grade 5, PTFE (Teflon) |
| Form & Fit | |
|---|---|
| Flow Cell Capillary Connection | 1/8'', 3/16" |
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.
Find product specifications here
Instruments, components and services for (U)HPLC, Prep-LC, FPLC and Osmometry.
