AZURA® V 4.1 Ventil, 8Port MultiPos o. Antrieb, 240 bar, 1/16" 10-32 UNF, 0,75 mm Bohrung, PEEK/PEEK
Automatisiertes, biokompatibles Ventil für Anwendungen wie Säulen-, Eluenten- oder Probenauswahl und Fraktionssammlung. Natürlicher PEEK-Stator und PEEK-TX-Rotordichtung.
This valve is used in combination with the VU 4.1 valve unifier.
Multiposition valves are ubiquitous in HPLC and UHPLC applications. They act like a switch and can control the flow path of the chromatography system in various ways.
The stator of this automated multiposition valve is made of natural PEEK. In combination with a PEEK TX rotor seal the valve offers high durability and a pressure resistance of up to 240 bar.
This valve is biocompatible and best suited for preparative applications and has 8 ports.
Interne Referenz:
AVS34CE
Technische Daten
| Allgemein | |
|---|---|
| Ventilfunktion | Säulenauswahl, Fraktionssammlung, Eluentenauswahl, Probenauswahl |
| Ventilmodell | V 4.1 |
| Bedienung | Elektrisch durch VU 4.1 |
| Ventilantrieb | Nicht enthalten |
| Ventilmaterial | Biokompatibel |
| Spezifikationen | |
|---|---|
| Ventilport Anzahl | 8 |
| Ventilpositionen | Multiposition |
| Kapillaranschlüsse im Ventil | 1/16" |
| Max. Druck im Ventil | 240 bar |
| GMP Relevant | |
|---|---|
| Statormaterial | PEEK |
| Rotormaterial | PEEK |
| Geometrie & Passform | |
|---|---|
| Bohrungsgröße | 0.75 mm |
| Gewinde | UNF 10-32 |
Finde alle Produktspezifikationen hier
Instruments, components and services for (U)HPLC, Prep-LC, FPLC and Osmometry.
