Eurospher II 100-5 Phenyl-Hexyl Säule dAX 50 x 25 mm
High-purity, high-performance HPLC phase based on fully porous silica particles with phenyl-hexyl modification for both, hydrophobic and aromatic ππ interactions.
Ultra pure, spherical high performance HPLC phase based on silica gel
Mixed-mode functionality with moderate hydrophobicity due to hexyl groups and aromatic and dipole interactions with the phenyl group.
Properties
Separation mechanism: Hydrophobic interaction and aromatic ππ interactions. Cation exchange mode is also possible.
Key features
Improved separation of structurally similar aromatic isomers.
Orthogonal selectivity toward C18 phases. A different elution order is likely.
High selectivity toward conjugated double bonds and aromatic isomers.
Recommended application areas
Suitable for basic, neutral and aromatic analytes e.g. benzene derivatives, PAHs, pharmaceutical active ingredients, PAKs
Interne Referenz:
05TE161E2J
Technische Daten
| Allgemein | |
|---|---|
| Marke | Eurospher II |
| Einheiten pro Paket | 1 |
| Enthält | Säule |
| Trennungsmodus | RP (Reversed Phase), IEX (Kationenaustausch) |
| Modifizierung | Phenyl-Hexyl |
| Endcapping | ~ 50 % |
| Verbindung der Kapillaren & Schläuche | 1/16" |
| USP Code | L1 |
| Spezifikationen | |
|---|---|
| Säulenlänge | 50 mm |
| Säulen Innendurchmesser | dAX 25 mm |
| Säulen Partikelgröße | 5 µm |
| Säulen Porengröße | 100 Å |
| pH Bereich | 2-8 |
| Kohlenstoffgehalt | 16 % |
| Oberflächenbeladung | 350 m²/g |
| Max. Druck | 400 bar |
| Temperaturgrenzen | 40 °C |
| GMP Relevant | |
|---|---|
| Gehäusematerial | Rostfreier Stahl (SST) |
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.
Finde alle Produktspezifikationen hier
Instruments, components and services for (U)HPLC, Prep-LC, FPLC and Osmometry.
