AZURA® VWD 2.1L Variabler Wellenlängendetektor, Flusszellen Version
mit Testzelle, ohne Flusszelle, 190-900 nm
The AZURA VWD 2.1L is a versatile variable wavelength detector designed to adapt seamlessly to your needs.
In combination with a classic KNAUER flow cell, it supports analytical HPLC by detecting up to four compound-specific wavelengths across 190–900 nm at data rates of up to 5 Hz (for four UV channels) or 100 Hz (for one channel).
When equipped with KNAUER’s patented CombiLight flow cell, the VWD 2.1L goes even further—simultaneously monitoring conductivity and eluent temperature alongside up to four UV channels. To complete FPLC systems, a pH glass electrode can be connected for real-time pH monitoring.
Thanks to its flexible design, the VWD 2.1L can be easily converted between flow cell and fiber-optics version. One detector, multiple possibilities - stay flexible and ready for any project that comes your way.
Dokumente
Interne Referenz:
ADB71
Technische Daten
| Allgemein | |
|---|---|
| Detektor Typ | Variabler Mehrwellenlängen-Detektor, Leitfähigkeitsmonitor, pH Monitor |
| Detektionskanäle | 4x UV/VIS, 1x Leitfähigkeit, 1x Temperatur, 1x pH |
| Wellenlängenbereich | 190-900 nm |
| Lichtquelle | Deuteriumlampe (D₂) mit hoher Helligkeit und Halogenlampe mit integriertem GLP-Chip |
| Flusszelle | Nicht im Lieferumfang enthalten |
| Display | Mobile Control (optional) |
| Leitfähigkeitsbereich | 0,1-1000 mS/cm |
| pH Messbereich | 0-14 |
| Spezifikationen | |
|---|---|
| Wellenlängengenauigkeit | ± 1,5 nm (Verifizierung mit integrierten Holmiumfilter) |
| Wellenlängenpräzision | 0.4 nm (ASTM E275-93) |
| Leitfähigkeit Genauigkeit | ± 2 % oder ± 0,5 mS/cm (je nachdem, welcher Wert größer ist) |
| pH Messgenauigkeit | ± 0,1 (pH 2-12) |
| Temperaturgrenzen | 1-99 °C |
| Temperaturgenauigkeit | ± 1,5 °C (4-40 °C) |
| Funktionen | |
|---|---|
| Wellenlängenverifikation | Interner Holmium Filter |
| Leckagesensor | Ja, Einstellbare Empfindlichkeit |
| GLP Report | Lampenerkennung, Betriebsstunden, Betriebsstunden der Lichtquelle , Flusszellen Erkennung |
| Wartung | Frontal zugängliche Deuterium- und Halogenlampe sowie Flusszelle |
| Spezifikation - Detektion | |
|---|---|
| Spektrale Bandbreite | 6 nm bei Hα Linie (FWHM) |
| Basislinien Rauschen (Testzelle, 254 nm, ASTM E1657-98) | ± 7,5 µAU |
| Drift (254 nm, ASTM E1657-98) | 200 µAU/h |
| Linearität (274 nm, ASTM E1657-98) | > 2,5 AU |
| Max. Datenrate | 100 Hz (LAN, 1 UV/VIS Kanal), 5 Hz (LAN, 4 UV/VIS Kanäle mit Dl=100 nm) |
| Zeitkonstanten | 0,01 / 0,02 / 0,05 / 0,1 / 0,2 / 0,5 / 1,0 / 2,0 / 5,0 / 10,0 s |
| Integrationszeit | Automatisch |
Finde alle Produktspezifikationen hier
Instruments, components and services for (U)HPLC, Prep-LC, FPLC and Osmometry.
